GALERIE ČESKÉ SPOŘITELNY

Aktuální
info

Obrazy ze sbírky České spořitelny a.s. na výstavách

Neznámý malíř Willy Paupie (1898-1981)

Státní okresní Archiv Jeseník, Vlastivědné muzeum Jesenicka a Společnost Vincenze Priessnitze pořádají 27. září 2019 sympozium Výtvarné umění Jesenicka a Jeseníků. V programu sympozia bude představen i dnes neznámý malíř Willy Paupie (1898-1981), jehož obrazy se nachází ve sbírce České spořitelny a.s.

Zapůjčení obrazů Antoše Frolky

Česká spořitelna a.s. zapůjčila soubor obrazů Antoše Frolky na výstavu Antoš Frolka (1877-1935) malíř slováckého venkova, kterou pořádá Národní ústav lidové kultury ve Strážnici od 28. 4. do 31. 10. 2019 v galerii strážnického zámku.

Soubory
ke stažení

pozvánka na výstavu

Zapůjčení obrazů Josefa Holuba

Česká spořitelna a.s. zapůjčila obrazy Josefa Holuba na výstavu Přívětivé krajiny Josefa Holuba (1870-1957), kterou pořádá Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou od 26. 4. do 15. 9. 2019 v Orlické galerii.

Bližší informace: https://www.moh.cz/udalost/detail/privetive-krajiny-josefa-holuba-1870-1957

 

Soubory
ke stažení

Pozvánka na výstavu

Galerie ČS vydává obrazové průvodce o historických domech ČS ve Vršovicích, na Vinohradech a v Rytířské ulici

Galerie ČS vydává obrazové průvodce s vyprávěním o historii, stavbě a výzdobě historických domů ČS ve Vršovicích, na Vinohradech a v Rytířské ulici. Budovy bývalé Občanské záložny na Vršovickém náměstí ve Vršovicích, Záložny vinohradské v Jugoslávské, respektive Anglické ulici a palác Městské spořitelny pražské v Rytířské ulici patří mezi nejhonosnější sídla bankovních domů v Praze a v majetku České spořitelny. Byly postaveny v době největšího rozkvětu bankovnictví i umění na konci 19. a v první dekádě 20. století a jejich výzdobu vytvořili přední umělci té doby, v případě Vršovic a Vinohrad i žijící v těchto čtvrtích. 

Tištěné skládačky budou zdarma k dispozici pro klienty ČS i pro zájemce
o uměleckou podobu výše uvedených domů na daných pobočkách ČS.

Soubory
ke stažení

Záložna vinohradská
Občanská záložna ve Vršovicích
Městská spořitelna pražská

Záložna vinohradská

Osvald Polívka, architekt Záložny vinohradské, měl jinou výchozí pozici. Nestavěl nový dům „na zelené louce“, ale upravoval interiér přízemí v již stojícím měšťanském domě, který Záložna koupila, na bankovní dvoranu. Velmi zajímavou výmalbu této dvorany, která vypovídá o proměně luk, polí a vinic za hradbami Prahy na moderní město s výstavnými měšťanskými domy, divadlem, tržnicí a kostelem, vytvořil malíř Václav Kejmar. Na jejich práci navázali o třicet let později architekti Jaroslav Kabeš a Václav Vejrych, kteří postavili novou, funkcionalistickou budovu s vchodem z Jugoslávské ulice a vnitřně ji propojili s historickým domem Záložny. V této části se později uplatnila díla vinohradského malíře Františka Jakuba, která dodnes její interiér zdobí.

Palác Městské spořitelny pražské v Rytířské ulici

Palác Městské spořitelny pražské v Rytířské ulici je bezesporu jednou z nejvýznamnějších architektur Prahy. Budova otevřená v r. 1894 je dílem architektů Antonína Wiehla a Osvalda Polívky. Její vnitřní sochařská, štukatérská a malířská výzdoba nám připomene Národní divadlo. Vedle Mikoláše Alše, Celdy Kloučka, Čeňka Vosmíka, Bohuslava Schnircha nebo Stanislava Suchardy se na výzdobě podílela řada dalších absolventů pražské AVU či UMPRUM.

Občanská záložna ve Vršovicích

Architektem Občanské záložny ve Vršovicích byl spolutvůrce Obecního domu Antonín Balšánek a na její výzdobě interiéru se podíleli malíř Jakub Obrovský, sochař Franta Úprka a sochař-štukatér Antonín Štrunc. Venkovní fasáda je zdobena reliéfy a sochami Ladislava Šalouna (autora pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí), Karla Nováka, Josefa Pekárka a Josefa Jiřího Hlavy, absolventů pražské Uměleckoprůmyslové školy či Akademie výtvarných umění. Budova vršovické ČS patří mezi nejcennější secesní stavby v Praze.

Aktuální info

Obrazy ze sbírky České spořitelny a.s. na výstavách

Kontakt

Galerie České spořitelny

palác České spořitelny
Rytířská 29, Praha 1
galerieceskesporitelny@csas.cz

MAPA
 

Otevírací doba

Denně od 10.00 do 18.00 hodin
Polední pauza 13.30 - 14.00
 

Vstupné

Zdarma