GALERIE ČESKÉ SPOŘITELNY
Dílo měsíce

Dílo měsíce

Vojtěch Hynais (1854 – 1925) - Studie ženského poloaktu, 1900

Vojtěch Hynais se narodil ve Vídni v rodině českého krejčího. V letech 1870-1873 studoval na tamní Akademii, kde ho ovlivnil především Anselm Feuerbach, což se projevilo později v pojetí opony pro Národní divadlo v Praze. V roce 1874 získal stipendium na cestu do Itálie a dva roky strávil v Benátkách a Římě. V roce 1878 odjel do Paříže a studium zakončil na École des  Beaux-Arts.

V Paříži se Vojtěch Hynais usadil a v roce 1883 se oženil s Augustou Voirinovou. Jeho ateliér v ulici La Barre na Montmartru se stal častým azylem pro české umělce přicházející do Paříže - např. L. Marolda. Hynais zde pořádal hudební večíky, jichž se účastnil i malíř Henri Toulouse-Lautrec. Hynaisovou oblíbenou modelkou byla Suzanne Valadonová, sama malířka, matka malíře Maurice Utrilla.

Z Paříže obeslal v roce 1880 soutěž na výzdobu schodiště a budoáru královské lóže Národního divadla v Praze a o rok později zakázku realizoval. Nejvíce ho však proslavila nová opona, kterou vytvořil po požáru v roce 1881. Úspěch v Praze mu přinesl i další zakázku na výzdobu Dvorního divadla ve Vídni (1886). V roce 1893 byl, společně s Václavem Brožíkem, povolán do Prahy a jmenován profesorem na pražské Akademii. Posledním projektem umělců tzv. generace Národního divadla: Hynaise, Ženíška a Brožíka byla výzdoba Pantheonu Národního muzea, na níž Hynais pracoval v letech 1899-1900. Vedle monumentálních realizací vytvořil Hynais řadu portrétů a krajin. Nejznámější jsou však jeho figurální obrazy s alegorickými, mytologickými či biblickými náměty, které do českého umění přinesly zcela nový způsob práce se světlem a barvami. Drobná studie ženského poloaktu je ukázkou Hynaisovy mistrovské schopnosti ztvárnit lidské tělo ve zkratkách a vytvořit iluzi prostoru.

Kontakt

Galerie České spořitelny

palác České spořitelny
Rytířská 29, Praha 1
galerieceskesporitelny@csas.cz

MAPA
 

Otevírací doba

Denně od 10.00 do 18.00 hodin
Polední pauza 13.30 - 14.00
 

Vstupné

Zdarma