Hana Rejtharová Urbanová<br />
Svět kolem mě

Hana Rejtharová Urbanová
Svět kolem mě
25/ 9/ 2019 - 13/ 10/ 2019

Výstava z cyklu „Talenty v České spořitelně“

 

„Naučíme Vás kreslit! Přijďte k nám do kurzu, naučíme kreslit každého.“
„Šla jsem tam, abych je přesvědčila, že mě to tedy nenaučí.“

Občas člověk listuje časopisy a bloumá nad články a spíš myslí na něco jiného. Najednou ho něco praští přes oči a někdy pak sdělovaná informace nasměruje jeho život jinam. Článek o kurzech kreslení pravou mozkovou hemisférou zněl dost reklamně. Haně se připletl do cesty, nedal jí spát a ona se rozhodla, že se do kurzu zapíše. Spíš, aby je přesvědčila, že na ni jejich metoda platit nebude. No - a oni přesvědčili ji. Vysvětlili jí, že každé umění – i malba – musí mít řemeslný základ, který se lze pochopitelně naučit, jenom musí být člověk pilný. A to Hanka je. A navíc má ctižádost přijít věci na kloub. Po té, co pochopila princip kresby a modelaci barvou, chtěla vyzkoušet, zda bude umět namalovat pleť, vlasy, látku, srst, vodu, lesklý plech karosérie atd. Tráví u malby hodiny svého volna, soustředění na malbu jí pomáhá na chvilku zapomenout na běžné povinnosti a starosti, ona si u ní odpočine a získá nový životní elán.

Současná „oficiální akademická“ obliba tzv. hyperrealistické malby, čili malby, která vypadá jak fotka, jí vychází vstříc. Její pečlivost a smysl pro detail jsou vhodným předpokladem právě pro takovýto typ malby. Kdyby Hanka žila před 400 lety a narodila se jako dcera malíře, pracovala by automaticky v jeho dílně a byly by jí svěřovány ty nejdetailnější úkoly – namalovat krajky, krásný brokát či damašek, složité účesy, srst zvířat atp. Její obrazy nás přesvědčují, že by to perfektně zvládla.

Malbě se soustavně věnuje čtyři roky, a i když nemá mnoho času, je vdaná a má osmiletou dcerku, s každým dalším tématem postupuje ve svém vývoji dál. Po prvním kurzu následovaly další – naučila se používat akrylové barvy a při výuce hyperrealistické malby také barvy olejové. Práce s nimi ji zaujala a v současné době objevuje všechny jejich možnosti. Uvědomuje si, že stále ještě proniká do tajů řemesla a že ji v budoucnu čeká dobrodružná cesta za kompozicí, za průzračností vzduchu i tíží lidské postavy. Vydala se na cestu, ze které už nelze sejít!

 

Hana Rejtharová Urbanová (* 1972) je od r. 2001 zaměstnankyní České spořitelny. Pracuje v Kanceláři společnosti a zabývá se regulatorními záležitostmi.

Kurátorka: PhDr. Duňa Panenková, Galerie České spořitelny
Produkce výstavy: PhDr. Duňa Panenková, Galerie České spořitelny
Grafická úprava: Eva Chmelová, evachmel@gmail.com
Instalační skupina: David Webr a partneři, webr.atelier@seznam.cz
Nasvícení: Filip Havlíček, filip.inter@volny.cz
Fotograf: Ota Palán