AKTUALITY
Změna otevírací doby
Galerie České spořitelny mění od 1. 5. 2022 otevírací dobu. Následně bude otevřeno: denně 11.oo – 18.oo hodin.
Děkujeme Vám za Vaše návštěvy a těšíme se s Vámi i nadále na shledanou na výstavách.
Česká spořitelna a.s. zapůjčila soubor obrazů Jana Honsy (1876–1937) na reprízu výstavy Jan Honsa / Samotář se srdcem venkovana, kterou pořádá Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně od 16. března do 5. června 2022.
Bližší informace o výstavě: https://www.galeriezlin.cz/cs/program/jan-honsa-1876-1937-samotar-se-srdcem-venkovana.html
Obrazy Karla Beneše
Česká spořitelna a.s. zapůjčila soubor obrazů Karla Beneše (1881–1941) na umělcovu monografickou výstavu, kterou pořádá Galerie výtvarného umění v Náchodě od 5. března do 29. května 2022.
Bližší informace o výstavě: https://www.gvun.cz/vystavy/karel-benes-1881-1941/
Soubory ke stažení
Galerie ČS vydává obrazové průvodce o historických domech ČS ve Vršovicích, na Vinohradech a v Rytířské uliciGalerie ČS vydává obrazové průvodce s vyprávěním o historii, stavbě a výzdobě historických domů ČS ve Vršovicích, na Vinohradech a v Rytířské ulici. Budovy bývalé Občanské záložny na Vršovickém náměstí ve Vršovicích, Záložny vinohradské v Jugoslávské, respektive Anglické ulici a palác Městské spořitelny pražské v Rytířské ulici patří mezi nejhonosnější sídla bankovních domů v Praze a v majetku České spořitelny. Byly postaveny v době největšího rozkvětu bankovnictví i umění na konci 19. a v první dekádě 20. století a jejich výzdobu vytvořili přední umělci té doby, v případě Vršovic a Vinohrad i žijící v těchto čtvrtích.
Tištěné skládačky budou zdarma k dispozici pro klienty ČS i pro zájemce
o uměleckou podobu výše uvedených domů na daných pobočkách ČS.
Soubory ke stažení
Záložna vinohradská
Občanská záložna ve Vršovicích
Městská spořitelna pražská
Osvald Polívka, architekt Záložny vinohradské, měl jinou výchozí pozici. Nestavěl nový dům „na zelené louce“, ale upravoval interiér přízemí v již stojícím měšťanském domě, který Záložna koupila, na bankovní dvoranu. Velmi zajímavou výmalbu této dvorany, která vypovídá o proměně luk, polí a vinic za hradbami Prahy na moderní město s výstavnými měšťanskými domy, divadlem, tržnicí a kostelem, vytvořil malíř Václav Kejmar. Na jejich práci navázali o třicet let později architekti Jaroslav Kabeš a Václav Vejrych, kteří postavili novou, funkcionalistickou budovu s vchodem z Jugoslávské ulice a vnitřně ji propojili s historickým domem Záložny. V této části se později uplatnila díla vinohradského malíře Františka Jakuba, která dodnes její interiér zdobí.
Palác Městské spořitelny pražské v Rytířské uliciPalác Městské spořitelny pražské v Rytířské ulici je bezesporu jednou z nejvýznamnějších architektur Prahy. Budova otevřená v r. 1894 je dílem architektů Antonína Wiehla a Osvalda Polívky. Její vnitřní sochařská, štukatérská a malířská výzdoba nám připomene Národní divadlo. Vedle Mikoláše Alše, Celdy Kloučka, Čeňka Vosmíka, Bohuslava Schnircha nebo Stanislava Suchardy se na výzdobě podílela řada dalších absolventů pražské AVU či UMPRUM.
Občanská záložna ve VršovicíchArchitektem Občanské záložny ve Vršovicích byl spolutvůrce Obecního domu Antonín Balšánek a na její výzdobě interiéru se podíleli malíř Jakub Obrovský, sochař Franta Úprka a sochař-štukatér Antonín Štrunc. Venkovní fasáda je zdobena reliéfy a sochami Ladislava Šalouna (autora pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí), Karla Nováka, Josefa Pekárka a Josefa Jiřího Hlavy, absolventů pražské Uměleckoprůmyslové školy či Akademie výtvarných umění. Budova vršovické ČS patří mezi nejcennější secesní stavby v Praze.