AKTUALITY

Z technických důvodů je Galerie České spořitelny pro veřejnost uzavřena

Připravujeme výstavu Nový (z)boží / Národní cena za studentský design 2021, která se uskuteční v termínu 11. 12. 2021 - 13. 2. 2022.

Obrazy Jana Honsy

 

Česká spořitelna a.s. zapůjčila soubor obrazů Jana Honsy (1876–1937) na výstavu Jan Honsa / Samotář se srdcem venkovana, kterou pořádá Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě od 12. listopadu 2021 do 6. února 2022.

Bližší informace o výstavě: http://www.ogv.cz/honsa_vystava

Obraz Cyrila Mandela

Česká spořitelna a.s. zapůjčila obraz Stará Ves od Cyrila Mandela (1873 - 1907) na výstavu Cyril Mandel / Tichá řeč malířovy palety, kterou pořádá Galerie výtvarného umění v Hodoníně od 15. září 2021 do 9. ledna 2022.

Bližší informace o výstavě: http://www.gvuhodonin.cz/vystavy/probihajici-vystavy/clanek/Cyril-Mandel#prettyPhoto

Obrazy Karla Beneše

Česká spořitelna a.s. zapůjčila soubor obrazů Karla Beneše (1881 - 1941) na umělcovu monografickou výstavu, kterou pořádá Městské muzeum a galerie Hlinsko od 9. října do 5. prosince 2021.

 

Galerie ČS vydává obrazové průvodce o historických domech ČS ve Vršovicích, na Vinohradech a v Rytířské ulici

Galerie ČS vydává obrazové průvodce s vyprávěním o historii, stavbě a výzdobě historických domů ČS ve Vršovicích, na Vinohradech a v Rytířské ulici. Budovy bývalé Občanské záložny na Vršovickém náměstí ve Vršovicích, Záložny vinohradské v Jugoslávské, respektive Anglické ulici a palác Městské spořitelny pražské v Rytířské ulici patří mezi nejhonosnější sídla bankovních domů v Praze a v majetku České spořitelny. Byly postaveny v době největšího rozkvětu bankovnictví i umění na konci 19. a v první dekádě 20. století a jejich výzdobu vytvořili přední umělci té doby, v případě Vršovic a Vinohrad i žijící v těchto čtvrtích. 

Tištěné skládačky budou zdarma k dispozici pro klienty ČS i pro zájemce
o uměleckou podobu výše uvedených domů na daných pobočkách ČS.

Soubory ke stažení

Záložna vinohradská
Občanská záložna ve Vršovicích
Městská spořitelna pražská

Záložna vinohradská

Osvald Polívka, architekt Záložny vinohradské, měl jinou výchozí pozici. Nestavěl nový dům „na zelené louce“, ale upravoval interiér přízemí v již stojícím měšťanském domě, který Záložna koupila, na bankovní dvoranu. Velmi zajímavou výmalbu této dvorany, která vypovídá o proměně luk, polí a vinic za hradbami Prahy na moderní město s výstavnými měšťanskými domy, divadlem, tržnicí a kostelem, vytvořil malíř Václav Kejmar. Na jejich práci navázali o třicet let později architekti Jaroslav Kabeš a Václav Vejrych, kteří postavili novou, funkcionalistickou budovu s vchodem z Jugoslávské ulice a vnitřně ji propojili s historickým domem Záložny. V této části se později uplatnila díla vinohradského malíře Františka Jakuba, která dodnes její interiér zdobí.

Palác Městské spořitelny pražské v Rytířské ulici

Palác Městské spořitelny pražské v Rytířské ulici je bezesporu jednou z nejvýznamnějších architektur Prahy. Budova otevřená v r. 1894 je dílem architektů Antonína Wiehla a Osvalda Polívky. Její vnitřní sochařská, štukatérská a malířská výzdoba nám připomene Národní divadlo. Vedle Mikoláše Alše, Celdy Kloučka, Čeňka Vosmíka, Bohuslava Schnircha nebo Stanislava Suchardy se na výzdobě podílela řada dalších absolventů pražské AVU či UMPRUM.

Občanská záložna ve Vršovicích

Architektem Občanské záložny ve Vršovicích byl spolutvůrce Obecního domu Antonín Balšánek a na její výzdobě interiéru se podíleli malíř Jakub Obrovský, sochař Franta Úprka a sochař-štukatér Antonín Štrunc. Venkovní fasáda je zdobena reliéfy a sochami Ladislava Šalouna (autora pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí), Karla Nováka, Josefa Pekárka a Josefa Jiřího Hlavy, absolventů pražské Uměleckoprůmyslové školy či Akademie výtvarných umění. Budova vršovické ČS patří mezi nejcennější secesní stavby v Praze.

Kontakt

palác České spořitelny
Rytířská 29, Praha 1dunja.panenkova@centrum.cz

Denně 10.00 - 18.00
Polední pauza 13.30 - 14.00

Vstup zdarma