Česká zákoutí <br />
Karla Liebschera

Česká zákoutí
Karla Liebschera
4/ 7/ 2011 - 30/ 9/ 2011

Karl Liebscher (*Praha 24. 2. 1851, + Praha 20. 4. 1906)

Vystudoval pražskou techniku, ale ke kresbě se dostal náhodou. Kvůli nervovému onemocnění nemohl vykonávat svoji profesi a z dlouhé chvíle se vrátil ke kreslení, své chlapecké zálibě.  Teprve poté studoval malbu ve Vídni u prof. Lichtenfelse a své vzdělání tam zakončil získáním zlaté medaile. Miloval krajinu a její různá zákoutí s historickými stavbami. Nakreslil řadu pohledů na města a vsi, hrady, ruiny, zámky a tvrze, kaple a kostely a zachytil nám pro věčné časy českou krajinu druhé poloviny 19. a počátku 20. století. Z dnešního pohledu krajinu idylickou, klidnou a civilizací nerušenou.

Karl Liebscher byl velmi zručný kreslíř, který dokázal vystihnout ducha zachycené lokality. Byl oblíbeným ilustrátorem historických topografických knih, jež v jeho době často vycházely. Za tím účelem procestoval téměř celé Čechy, ale i Bosnu a Hercegovinu a pobřeží Středozemního moře. Je také autorem malby několika krajinných výseků, jež se uplatnily ve výzdobě budovy Muzea hlavního města Prahy.

Od r. 1882 vystavoval své práce na výstavách. V r. 1887 si zřídil soukromou malířskou školu a věnoval se i výuce krajinomalby.

 

Kurátorka: PhDr. Duňa Panenková
Asistentka: Jana Skálová
Konzervátoři: Martin Švestka, Miloš Věrný, Libor Kodym
Grafika: Nikola Kratky, Minneapolis, Minnesota, USA
Instalace: David Webr
Překlad: Yveta Shanfeld, Cherry Hill, New Jersey, USA