Český impresionista<br />
Václav Radimský

Český impresionista
Václav Radimský
18/ 11/ 2010 - 31/ 1/ 2011

Václav Radimský (*6. 10. 1867 Kolín, + 31. 12. 1946 Kolín)

Svoje studia malby započal v roce 1889 na Akademii ve Vídni. O rok později - 1890 - odešel do Francie, do Paříže. Tam se jeho “uvedení do umělecké společnosti” ujala Zdenka Braunerová, česká malířka, která v Paříži žila a tvořila.

Jako člověka, který vyrostl u řeky, ho vždy zajímala krajina a voda. Jeho náklonnost k přírodě ho přivedla roku 1891 do Barbizonu, mezi umělce se stejnou zálibou, snažící se o realistické zobrazení krajiny a světla v ní. Setkal a spřátelil se mj. i s Paulem Cézannem a Claudem Monetem a díky jim se seznámil s impresionistickou malbou, která do budoucna ovlivnila jeho vlastní tvorbu.

Ve Francii se roku 1898 usadil v Normandii, v blízkosti Clauda Moneta, ve starém mlýně La Bergamotte na řece Seině ve vesničce Le Goulet. Radimského malba byla oceněna jak na pařížském Salonu roku 1894, tak o rok později v Rouen a zlatou medaili získal i na Světové výstavě v Paříži roku 1900.

Tak jako mnoho životů, i ten jeho převrátila první světová válka. Po 28 letech pobytu ve Francii způsobila, že se k němu - občanu Rakouska-Uherska - Francie chovala jako k příslušníku nepřátelské země. Zklamán se po skončení války vrátil v roce 1918 zpět do Čech. Usadil se v Pašince u Kolína, žil tam zbytek života a maloval - jak jinak, než řeku a krajinu rodného Polabí. I v Čechách našel Radimský široký okruh sběratelů, mezi nimi i finanční ústavy. Početný soubor jeho děl v majetku České Spořitelny patří k vrcholům sbírky.

 

Kurátorka: PhDr. Duňa Panenková
Instalace: David Webr
Produkce: PhDr. Duňa Panenková, Jana Skálová
Restaurování: ak. mal. Hana Kohlová, Miloš Věrný
Grafika: Nikola Kratky Design, Stamford, Connecticut, USA