Praha stokrát jinak

Praha stokrát jinak
21/ 7/ 2021 - 3/ 10/ 2021

Výstava obrazů z fondu České spořitelny, a.s.

Topograficky přesné či fantazií přibarvené pohledy na města, či jejich výseky, krajinné dominanty, typický horizont nebo pozoruhodné lokality v kontextu krajiny se nazývají veduty. Je to italské slovo a do češtiny se dostalo přímou cestou, neboť mnoho italských umělců – architektů, malířů, sochařů, kameníků, štukatérů ad. – žilo a pracovalo v Čechách po řadu století. Byli to také oni, kdo zde postavili paláce a kostely, zámky a belvedery či bellarie, altány, galerie a lodžie plné nik, štuk, zavedli k nám zahradní pergoly, fontány, vodní kanály a na nich kaskády etc. Dokázali s přesnou citlivostí pro terén a jeho charakter zasadit do něj jednotlivé stavby.

Střed Čech tvoří kopcovitá a skalnatá krajina protkaná meandrujícími řekami – Berounkou, Sázavou, Vltavou, Labem – a stovkami menších říček a potoků.  Příroda sama zde vytvořila úchvatnou scenérii, pozoruhodnou kulisu a do ní bylo na břeh Vltavy, pod její soutok se Sázavou a Berounkou, posazeno město Praha. Krajina a řeka vytvořily silný inspirační zdroj a architektura duchovních i civilních staveb, která zde po dlouhých tisíc let vznikala, vytvořila vedutu města, kterou obdivuje každý, kdo ji spatří.

Přesto každého, kdo Prahu dnes zná a vnímá, překvapí při pohledu na staré obrazy, grafiky či fotografie, jak město od druhé poloviny 20. století rychle mění svoji současnou tvář. Jak stráně, které byly volné a dodávaly městu na periferiích vesnický ráz, jsou v r. 2021 do posledního metru zastavěné. Jak břehy řeky jsou plné technických staveb a kamenných regulačních zdí a louku už nikde není vidět. A proto je pohled na obrazy, které zachytily atmosféru doby, ve které vznikly, tak zajímavý.

PhDr. Duňa Panenková

 

Kurátorka: PhDr. Duňa Panenková, Galerie České spořitelny
Produkce výstavy: PhDr. Duňa Panenková, Galerie České spořitelny
Konzervátor: Libor Kodym, Art Partners, s.r.o., info@artpartners.cz
Fotograf: Ota Palán, o.palan@volny.cz
Grafická úprava: Eva Chmelová, evachmel@gmail.com
Překlad: Rosana Murcott, Praha / Prague, rosanamurcott@quick.cz
Instalační skupina: David Webr a partneři, webr.atelier@seznam.cz