Padělání <br />
peněz

Padělání
peněz
6/ 4/ 2011 - 2/ 7/ 2011

Výstava o padělání peněz představuje několik nejzajímavějších padělatelských afér, které se od středověku až do nedávné současnosti týkaly našeho středoevropského území. 

Padělatelské řemeslo je skoro tak staré jako peníze samy, už první státní mincovna na světě, založená roku 113 př. n. l. v Číně, musela zavést opatření proti padělání. Tresty bývaly velmi tvrdé: deportace, useknutí rukou nebo hození za živa do vařící vody.

Padělání měny bylo také válečnou taktikou. V sedmdesátých letech 15. století se Milánská svobodná republika snažila podkopat stabilitu konkurenčních Benátek paděláním dukátu. Napoleon padělal rakouské a ruské bankovky. Během americké války Severu proti Jihu každá ze stran tiskla padělky měny té druhé, takže až 40 % bankovek v oběhu bylo padělaných – odpovědí bylo zavedení národní měny a vytvoření dnešní CIA jako federální agentury, která byla zodpovědná za její ochranu.

Stát se mohl bránit pouze zákony, přísnými tresty a vylepšováním technického provedení platidel. Přesto padělatelé peněz vždycky byli a budou. Zchudlý zeman razící mince ve sklepení své tvrze, nádeník obkreslující na koleně zlatkovou bankovku i úředník tisknoucí na šéfově špičkové tiskárně zkušební pětistovku mají i přes propast času společnou touhu po zisku, důvěru ve své schopnosti a hlavně přesvědčení, že zrovna jim to určitě vyjde. A čím větší sebedůvěra, tím rychlejší pád. I když to vypadá lákavě, nevyplatí se to. Tak to radši nezkoušejte.

 

Výstavu připravila Česká spořitelna a.s. a Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích.

Autorka: Mgr. Eva Sklenářová, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Architektonické řešení: Ing. arch. Tomáš Novák, ASGK Design s.r.o.
Grafická úprava: Filip Heyduk, Heyduk, Musil & Strnad s.r.o. Graphic design studio
Produkce: PhDr. Duňa Panenková
Osvětlení výstavy: Ing. Ladislav Tikovský, ETNA spol. s r.o. 
Instalace: David Webr a Lotech Design spol. s r.o.