Benátské <br />
a české sklo

Benátské
a české sklo
10/ 11/ 2012 - 17/ 2/ 2013

Dva fenomény evropského sklářství: benátské a české sklo.

Sklářství je prastaré řemeslo, jež se ze starých říší Středního východu rozšířilo přes Řecko a Římskou říši na západ – až k evropským hranicím s oceánem. V Evropě nebyla země, již zabraly římské legie, která by díky nim nepoznala sklo. Ale jen dvě místa na mapě Evropy dokázala tajemství výroby uchopit do všech detailů a rozvinout ho k nebývalé kráse, kterou obdivujeme dodnes. Italské Benátky a středoevropské Čechy. V Benátkách sklo modelované, v Čechách sklo tvrdé jako drahokam a také tak opracovávané.

 

Kurátor: PhDr. Duňa Panenková, Galerie České spořitelny
Produkce výstavy: PhDr. Duňa Panenková, Galerie České spořitelny
Odborná spolupráce: PhDr. Hana Seifertová – emeritní kurátorka Národní galerie v Praze, PhDr. Jan Schöttner – Uměleckoprůmyslové museum Praha, Mgr. Filip Wittlich PhD. – Uměleckoprůmyslové museum Praha
Grafika: Nikola Kratky, Minneapolis, Minnesota, USA
Instalační skupina: David Webr a Karel Rybka, Pavel Břach, Tomáš Hynek
Osvětlení: Etna/iGuzzini Praha

 

Česká spořitelna děkuje Královské kanonii premonstrátů na Strahově; Národnímu památkovému ústavu - územním pracovištím v Brně a v Josefově - státním zámkům Rájec-Jestřebí a Hrádek u Nechanic;  Oblastní galerii v Liberci; Slezskému zemskému muzeu v Opavě; Uměleckoprůmyslovému museu v Praze a soukromým sbírkám v italských Benátkách za velkorysou zápůjčku.