Best of: CGD 21

Best of: CGD 21
2/ 3/ 2022 - 10/ 4/ 2022

VÝSTAVA FINALISTŮ CEN CZECH GRAND DESIGN 2021

To nejlepší z českého designu za uplynulý rok! 16. ročník Cen Czech Grand Design zvolí vítěze v kategoriích produktový design, móda, šperk, ilustrace, fotografie, grafika, výrobce a objev roku. Výstava Best of: CGD21 představuje trojice finalistů jednotlivých kategorií. Kdo z nich se stane vítězem a kdo bude letošním Grand Designérem se dozvíme už 22. března 2022 v přímém přenosu na ČT art. 

Produktový design, móda, šperk, grafický design, ilustrace, výrobce a objev roku. Etablovaná jména i nečekané novinky. Trojice finalistů vzešly z celkem 79 tvůrců a firem, kteří byli zvoleni do širokých nominací. Nominace nabídly průřez toho nejzdařilejšího z českého designu za uplynulý rok. Od kolekce brýlí přes vázy, svítidla, fotografické koláže, nábytek po sérii ilustrací upozorňující na dezinformace. Zahájením výstavy Best of: CGD21 se nominace zúžily na tři finalisty v každé kategorii.

Letošní Ceny Czech Grand Design představí celou řadu nových jmen. V kategorii Objev roku se dají nová jména očekávat, překvapením jsou v kategoriích Designér šperku roku nebo Módní designér roku. Tato nová vlna českého designu přichází v době, která pro tvůrce není jednoduchá. Trh poměrně turbulentně reaguje na průběh pandemie, a tak řada projektů stála, některé stále čekají na své uvedení v příznivější době. Dobrou zprávou je, že většina designérů pokračuje ve své práci a ještě lepší zprávou je, že nepřízni navzdory vznikají nové značky, expandují noví výrobci a v Cenách se promítá naděje a kreativita mladé generace českých designérů,“ uvedla Jana Zielinski, ředitelka Designbloku za Přípravný výbor Cen. 

Ceny Czech Grand Design jsou oborovým oceněním, které každoročně udílí Akademie designu ČR za nejlepší práce v oborech produktový design, móda, šperk, fotografie, ilustrace a grafický design a vyhlašuje také výrobce a objev roku. Zlatým hřebem večera je zvolení Grand Designéra roku, vítěze napříč všemi kategoriemi. Ceny letos čeká 16. ročník! Zcela poprvé se odehrají v kulisách Hudebního divadla Karlín a slavnostní večer poběží také v přímém přenosu na ČT art. 

Výstava Best of: CGD21 tradičně doprovází Ceny Czech Grand Design. Veřejnost se může s finálovými pracemi seznámit od 2. března do 10. dubna 2022. Vstup na výstavu je zdarma.  

www.czechgranddesign.cz

Foto instalace: Michaela Karásek Čejková

 

Přípravný výbor cen: 

PhDr. Helena Koenigsmarková, ředitelka Uměleckoprůmyslového musea v Praze
Jiří Macek, kreativní ředitel Profil Media a Designbloku
Jan Press, ředitel Moravské galerie v Brně
PhDr. Filip Suchomel, Ph.D., prorektor pro vědu, výzkum, PR a rozvoj, Akademie múzických umění v Praze
Mgr. Jana Zielinski, ředitelka Profil Media a Designbloku
Koncepce výstavy: Jana Zielinski, Jiří Macek
Architektura, realizace: M+O Studio (Monika Matějková, Ondřej Čech)
Grafický design: Martina Černá, Imagery
Fotograf vizuálu: Shotby.us
Vedoucí produkce: Šimon Borecký
Produkce: Sára Hölclová, Tereza Knolová
PR: Helena Novotná
Producent: Profil Media s.r.o.

 

Prospekt
výstavy

Tisková zpráva